YÖK Denklik

YÖK Diploma Denklik süreçlerine dair aklınıza takılan tüm sorulara bizimle iletişime geçerek yanıt bulabilirsiniz.

YÖK Denklik işlemi, YÖK tarafından tanınan yurt dışı eğitim kurumlarından alınan diplomaların, ülkemizdeki eğitim kurumlarınca verilen diplomalara  eşdeğerliği tespiti anlamına gelir.

Diploma Denklik Belgesi ise denkliği talep edilen diplomanın ülkemizde hangi alan ve düzeye eşdeğer olduğunu gösteren belgedir.

YÖK Denklik Süreçleri

yök, denklik, yök diploma denklik süreçleri
yök denklik

Denklik Süreçlerinde Tercüme Hizmetleri

Denklik süreçlerinde talep edilen diploma çeviri, transkript tercüme gibi belgeleri, yeminli ya da noter onaylı çeviri hizmeti alarak temin edebilirsiniz. Söz konusu belgeleri internet üzerinden mail ya da whatsapp aracılığı ile alabilir ya da adresinize kargolatabilirsiniz.

Adım Adım Denklik Süreçleri

Başlatmak istediğiniz diploma denklik sürecine ait farklı aşamalar ve sizden talep edilen çeşitli belgeler mevcuttur. Bu süreçler şu şekilde özetlenebilir:

  1. Başvuru

Söz konusu aşamalardan ilkini başvuru adımı oluşturur. Bunun için e-Devlet ya da YÖK-Denklik web sayfası üzerinden ön başvuruda bulunabilirsiniz. Yaptığınız ön başvurunun ardından başvuru evraklarını temin ederek bunları, şahsen ya da resmi vekaletnameye sahip bir yakınınız tarafından Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığı’na ulaştırmanız gerekir.

Denklik İşlemleri İçin Gerekli Evraklar (TC Vatandaşları)

Denklik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Yabancı Uyruklu Vatandaşlar İçin)

Hazırlanan dosya Denklik Bilgi Yönetim Sistemi’ne (DBYS) kaydedilerek başvuruyu yapan kişinin süreçle ilgili yapılan işlemleri takip edebilmesine olanak tanınır. Başvuru yapacağını evrak durumuna göre tez ve kapak özetinin de çevirisi talep edilebilmektedir.

  1. Ön İnceleme

Başvuru sahibinin sunduğu diplomanın gerçekliğinin teyidi için ilgili kurumlarla karşılıklı olarak diploma teyit işlemleri yürütülür. Onaylı teyit belgesinin gelmesi beklenir. Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak ve gerekli veriler tedarik edilerek, kişinin öğrenim süresince yurt dışında kalış süresi hesaplanır.

  1. Dosya İnceleme İşlemleri

Başvuru dosyasının içeriği ele alınarak incelenir. Bu süreçte Bilim Alanı Danışma Komisyonu’ndan ya da ülkemizde faaliyet gösteren bir yükseköğretim kurumundan akademik görüş talep edilebilir. Bu safhada evraklarda herhangi bir eksiklik tespit edilirse başvuru sahibinden söz konusu eksik evrakı tamamlaması istenir. Bu konuda bildirimde bulunulur.

  1. Kurul İşlemleri

Yapılan incelemeler neticesinde komisyon raporu hazırlanarak bu rapor YÖK’e bağlı Tanıma ve denklik Komisyonu’na sunulur. Tanıma ve Denklik Komisyonu yaptığı değerlendirme sonucunda nihai görüşünü bildirir.

  1. Sonuç

Yükseköğretim Yürütme Kurulu tüm veri ve değerlendirmeler ışığında başvuruya dair nihai sonuca varır.

7/24 Arayın, Bilgi ve Teklif Alın.

Alanında yetkin uzman kadromuz tarafından verdiğimiz hizmetlerle ilgili detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

5 1 vote
Article Rating